A szerdai kormányülésre sokan vártunk, nem azért mert valami karácsonyi ajándékról döntöttek volna az emberek javára. Vártunk azért, hogy a pár hete már beharangozott ,,országbezárást,, el rendelik e. Megszületett a döntés, két hétre lockdown lép életbe Szlovákiában.
A lockdown szót nem véletlenül találta az év szavának a Collins Dictionary, amely szerint a lockdown jelentése „az utazás, társas érintkezések és a nyilvános terek használatának szigorú korlátozása”. A szó használata robbanásszerűen növekedett meg a koronavírus-járvány miatt. Olvasom, hogy a Collins Corpus szerint hatezer, nem tévedés, 6000 százalékos növekedés volt tapasztalható az év eleje óta a lockdown szó használatában. 2019-ben csupán négyezerszer fordult elő a kifejezés, míg idén több mint 250 milliószor. Erre nyugodtan mondhatnánk, hogy a sokszor elmondott hazugság igazzá válik. A gond az, hogy nem tudom ki mond igazat, ki nem mond semmit és ki téved amikor valamit beszél.
Júniusban nem hallottam, hogy valaki gondolt is volna arra, hogy előbb mint utóbb lesz egy őszbe forduló tél is. Júniusban a szabadság volt a fő téma, pedig tudtuk, tudták, hogy a járványhelyzet nem a legrózsásabb. Senki nem mondta azt, hogy június végén kedves hölgyeim, uraim, kedves gyerekek egy /1/ hónapos lockdown lép életbe Szlovákiában. A gyermekek így sem , meg úgy sem mennek iskolába, nem kerülnek hátrányos helyzetbe, a felnőtteknek pedig viselni kell a saját érdekükben a szigorú korlátozásokat.
Fontosabb a szabadság a szó egyik és másik értelmében is, hiszen körül kell nézni a világban, hogy mi újság is van a Covid dologgal. Biztosan többet megtudunk , hiszen szabadságon vagyunk és szabadon azért többet megtudhatunk mint bezárva. Szerintem ez a nyár mára visszahozta vagy újra meghozta a súlyos helyzetet. A szabadság ára a bezártság lett. Azt pedig már soha nem tudom meg, mi lett volna a júniusi bezárásnak az ára vagy ajándéka.
Holnap reggeltől tilalom lépérvénybe kivételekkel. Kijárási tilalom éjjel 1órától 5 óráig, az iskolák pedig nyitva, mintha az odajáró gyerekek idegen bolygóról járnának oda. Ezt legyen ember aki értse, persze minden tiszteletem azoknak akik értik. Én töredelmesen bevallom ezt nem értem. Az éjjel kijárási tilalom 1órától 5 -ig mire jó, hiszen tudomásom szerint ekkor pihennek, aluszkálnak a legtöbben. Ebbe az intervallumba beletartozik a csendháborítási tilalom is, tehát erre az időre hatványozott tilalom érvényes.
Végképp nem értem az iskolák ,, szabadságát,, mert ahogy tapasztalom egyre több gyermekre adja rá a Covid a palástját. Tavaly ilyenkor a helyzet talán nem volt ennyire drámai, ha hinni lehet a számoknak és az iskolák egy jó ideig dupla záron voltak. Samuel Butler aki a restaurációs kor népszerű szatirikusa volt, találékonyan fogalmaz amikor ezt írja:,, Az igazat bármelyik bolond képes elmondani. De jól hazudni, ahhoz tehetség kell. ,,
Most akkor se tehetség, se igazság, akkor hol és hova tartunk? Biztosan van tehetség és igazság is csak keresni kell, azt most valahol a csöbörből vödörbe tartunk.
Ez az áldatlan állapot, ez az áldatlan helyzet még több problémát szül. Az áldatlan viszálykodás pedig szétbomlasztja a közösséget, és ezt tapasztaljuk nap mint nap. Én több alkalommal tapasztaltam, hogy a vészhelyzetek, a rossz dolgok egyre jobban összekovácsolják a közösséget, de látom, hogy ez sem teljesen igaz. November van, és gyermekkoromban és még később is mennyit hallottunk Leninről. Most ha hallaná a társadalom néhány mondatát, elmosolyodna és azt mondaná megnyugvásként és mosolyogva, látjátok én már mikor megmondtam:,, Egy hazugság, ha elég sokszor mondogatják, igazzá válik.,,
Ez a két éve tartó helyzet sem tudott bennünket helyzetbe hozni vagy nem vettük észre, hogy helyzet van. Most Katalin előnapján még nem tudjuk milyen lesz a karácsonyunk, kopogni fog e vagy tocsogni. Valamikor ezzel az időjárás jelzéssel fordultunk a karácsonyi célegyenesbe, mert ha Katalinkor fagy volt akkor karácsonykor sár, és ha sár volt akkor akkor karácsonykor tudtunk korcsolyázni. Folytatva kicsit ezt az okfejtést, oda jutok, ha Katalinkor bezárás akkor karácsonykor nyitás, de azért óvatos vagyok , mert most az a helyzet, hogy nincs helyzet, de néha még a gólhoz sem kell helyzet.
JF