300 eur za očkovanie

0
683

Parlament schválil ústavnou väčšinou návrh ministra financií Igora Matoviča, ktorý chce odmeňovať zaočkovaných dôchodcov.

Aktualizované o 11:35 po hlasovaní v Národnej rade.

Parlament dnes po niekoľkých dňoch definitívne uzavrel tému finančného odmeňovania ľudí nad 60 rokov za to, že sa nechajú očkovať vakcínou proti ochoreniu covid-19.

Poslanci schválili návrh ministra financií Igora Matoviča, podľa ktorého bude štát zaočkovaných seniorov odmeňovať sumou od 200 do 300 eur. Zá návrh hlasovalo 97 zo 138 prítomných zákonodarcov.

Ešte začiatkom týždňa bol pritom v hre pôvodný Matovičov návrh, ktorý rátal s rozdávaním poukazov v hodnote 500 eur. Tie by mohli ľudia minúť napríklad v hoteloch či reštauráciách.

Keďže proti takémuto postupu bola SaS, koalícia sa napokon v utorok dohodla na kompromisnom riešení. Na čo by teda zaočkovaní ľudia starší ako 60 rokov mali mať nárok?

Kto by mal mať nárok

Každý, kto už je zaočkovaný troma dávkami vakcíny, dostane od štátu 300 eur automaticky a v hotovosti.

Ľudia s dvoma dávkami, ktorí sa do konca roka registrujú na očkovanie a do 15. januára dostanú tretiu dávku, budú mať tiež nárok na 300 eur.

Tí, ktorí druhú dávku dostali od 30. júna dodnes alebo sa na ňu aspoň do 31. decembra prihlásia a do 15. januára ju dostanú, získajú 200 eur.

Ľudia, ktorí doteraz očkovanie odmietali, ale od 25. novembra do 31. decembra sa nechali zaočkovať prvou dávkou, dostanú 200 eur.

Špeciálnu kategóriu tvoria ľudia očkovaní jednodávkovou vakcínou Janssen. Každý, kto sa do konca roka nechá zaočkovať Janssenom, môž získať 200 eur, ale až vtedy, keď sa nechá preočkovať do 1. marca budúceho roka. Podľa Matoviča totiž niekoľko štúdií ukazuje, že účinnosť vakcíny Janssen prudko klesá.

Peniaze si ľudia budú môcť vybrať pravdepodobne poštovou poukážkou na pošte. Nebudú teda vyplácané vo forme poukazov, ktoré by boli viazané na použitie v hoteloch či reštauráciách. S tým rátal pôvodný Matovičom plán.

Verejná stávka

Koalícia čelí pre odmeňovanie zaočkovaných kritike opozície, ale aj viacerých expertov. Skúsenosti zo zahraničia i niektoré vedecké štúdie dokazujú, že peniaze nemusia až tak motivovať ľudí, ktorí sa nechcú dať očkovať.

Matovič je napriek tomu presvedčený, že ide o správny krok. So „všetkými mudrlantami“, ktorí toto opatrenie spochybňujú, dnes minister uzatvoril verejnú stávku.

Verí, že finančná motivácia výrazne zvýši dopyt po tretej dávky vakcíny a že sa pohnú aj čísla dodnes nezaočkovaných dôchodcov.

Útvar hodnoty za peniaze podľa neho vypočítal, že aby sa pôvodné 500 eurové poukazy štátu oplatili, zaočkovať by sa muselo dať apsoň od 18-tisíc do 26-tisíc ľudí.

„Myslím, že tie počty budeme rátať skôr na státisíce a nie na desiatky tisíc ľudí. Áno, riskujem tým, čo teraz hovorím, ale verím, že robíme správny krok,“ dodal Matovič v pléne parlamentu.

Smer a Hlas by rozdávali po 500 eur

Pôvodný Matovičov návrh by parlamentom pravdepodobne neprešiel. Sulíkovci na koaličnej rade súhlasili s maximálnou odmenou 150 eur, Matovičov nápad rozdávať násobne viac preto považovali za porušenie dohody.

Návrh sa nechystala podporiť ani opozícia. Odmena vo výške 300, resp. 200 eur, na ktorej sa dohodla koalícia, je tak kompromisným riešením.

Opozičné strany Smer, Hlas, ĽSNS ani Republika návrh nepodporujú. Smer aj Hlas prišli s vlastnými pozmeňovacími návrhmi.

Peter Pellegrini žiada nielen 300 eur za očkovanie , ale aj ďalších 200 eur pre všetkých – na drahšie potraviny a drahšie energie. Strana Smer navrhuje vyplatiť 500 eur v hotovosti každému nad 60 rokov. Bez ohľadu na to, či je očkovaný alebo nie.

Forrás: aktuality.sk

Előző cikk300 eurò jutalom
Következő cikk
Juhos Ferenc
Tisztelt olvasók! Nagyon jól tudom, és ide Pintér Béla gondolatát hívom segítségül: „..hogy könnyű azon az úton járni, amin más is járt. Könnyű mosolyogni, ha visszanevetnek rád. Könnyű letenni a lantot csendesen. Indulj el, vállald a kihívásokat, fogadj el mindent, ne csak a könnyű dolgokat. Indulj el, s az éjszakák után, fényes nappal virrad rád. Indulj el, ne mondd, hogy messze még a cél, hogy eltűnt végleg szíved mélyéről a remény.” Ezzel a Pintér Béla gondolattal indulunk el. Az embernek hiába van több évtizedes tapasztalata az önkormányzás terén, minden nap új és új dolgok , lehetőségek várnak ránk. Nagyon régen volt már az 1989 –es esztendő, a változások esztendeje. Az elmúlt majd 30 esztendendő sok mindent adott, sok mindenre megtanított. Ebből 26 esztendő a változás után és 3 év a változás előtt önkormányzati szerepkörben. Három év ,,sima,, képviselőség, négy év képviselőként polgármesterhelyettes és utána 22 év polgármesterkedés. Közben tapasztalatokra tettem szert a szociális és egészségügyi ellátás terén. Rengeteg rászoruló emberrel találkoztam és sok esetben ott voltam a halállál küzdő beteg ágyánál. Nagyon szép 30 év , mertsokkal több volt benne a napsütés mint a borús nap. Egyszer minden véget ér csak nem mindegy milyen emlékek maradnak. Maradnak a szép emlékek és marad minden pillanat amelynek maradni kell. Maradnak a szemünk előtt fel –fel bukkanó néha megrázó képek. Nem bánkódom, hogy vége lett, örülök, hogy megtörtént. Azért, hogy a számok ne tévesszenek meg senkit, az elmúlt több mint két év a Galánta-i járásási hivatalhoz kötődik. Mondhatok bármit, de nem tudok és nem is akarok teljesen elaszakadni az önkormányzatoktól és az őket terhelő gondoktól. Ebben szeretnék és többedmagammal szeretnénk segíteni ezzel a próbálkozással is. Mindig a mából indulunk a holnap felé, de csak holnap tudunk visszatekinteni a mára. A napok, az évek pedig csak múlnak és múlnak, az élet rövidülésével a tapasztalatok pedig sokasodnak. Az elmúlt több mint 30 esztendőben bejárt út tapasztalatai remélem segítségül lehetnek másoknak is. Ezekkel a gondolatokkal kívánom mindenkinek, hogy az egésszség az egyik a szerencse pedig mindig a másik kezüket szórítsa és így együtt járják minden nap a világot. Tisztelettel Juhos Ferenc