A kampányidőszak végéhez közeledünk, ami kicsit unalmas volt, de a jelenlegi politikai légkörben ez pozitív fejleményként is felfogható.
A hivatalos kampányidőszak július 10-én kezdődött, amikor a törvénytárban kifüggesztették a választások időpontjáról szóló határozatot. A kampányidőszak egészen a választások napja előtt 48 órával kezdődő kampánycsendig tart. A kampány finanszírozásáról bővebben itt olvashatnak.
A helyhatósági választások előtti kampány a vártnál nyugodtabban telt. A régen megszokott óriási kampányrendezvények már nem annyira menők. Néhány kivétel híján a kampány nem a sárdobálásról szólt, inkább a programok ütköztetéséről, ami nagyon üdítő fejlemény. Azért volt, aki a program helyett inkább az ijesztgetésre helyezte a hangsúlyt.
A települések negyedében csak egy bátor jelentkező akadt a polgármesteri székre, ezeken a településeken a választás napján gyakorlatilag elegendő az adott jelölt saját magára leadott szavazata ahhoz, hogy polgármester lehessen. Ilyen polgármesterjelöltből a Hídnak 44, az MKP-nak 37 van. A magányos farkasokról bővebben itt olvashatnak.
Az MKP 297 polgármesterjelöltet indít, vagy támogat. Ebből 196 saját jelölt. A maradék 64 koalícióban, illetve 37 jelölt függetlenként indul, viszont MKP-s támogatással. A Híd színeiben, vagy támogatásával 451 jelölt indul. A kizárólag a Híd színeiben induló polgármesterjelöltek száma 234. Koalícióban 175 és függetlenként, de Hidas hátszéllel 42 jelölt méretteti meg magát. Ez a különbség valószínűleg annak tudható be, hogy a Híd az egész ország területén indított jelölteket, míg az MKP csak a magyarlakta régiókat célozza.
Összesen 2926 városban és faluban tartanak november 10-én választásokat. A szavazáson több, mint négymillió ember voksolhat, ebből több mint 55 ezer első választó. A helyhatósági választásokon nem csak szlovák állampolgárok vehetnek részt. Mindenki, aki szlovák lakcímmel rendelkezik és elmúlt 18 éves leadhatja szavazatát a személyes kedvencére a 6021 választókörzet közül a sajátjában.
A nagyobb településeken és városokban nagy az érdeklődés a képviselői, illetve polgármesteri posztok iránt, de vannak olyan kistelepülések, ahol inkább nyűg a polgármesteri poszt. Öt településen ezért senki sem indul a posztért, így a választott képviselő-testület egyik kijelölt tagja fogja irányítani a települést, ha az előző ciklus polgármestere a kiegészítő választásokig nem vállalja a falu további vezetését.
A helyhatósági választások csaknem 9 millió eurót emésztenek fel a költségvetésből. A költségek nagy részét az állam állja, de a statisztikai hivatal is hozzájárul 1,42 millió euróval.
Végezetül néhány jótanács: A szavazóhelyiségek november 10-én reggel 7:00-kor nyitnak és este tízig lehet szavazni. A polgármesterjelöltből egyet, míg a képviselő aspiránsokból annyit karikázhatunk, amennyi mandátummal az adott választási körzet rendelkezik. Több karika esetében a szavazat érvénytelen.
Forrás: www.bumm.sk