Egy beszélgetés közben azt kérdezték, hogy valójában melyek a község szervei?
Ezt a kérdést A KÖZSÉGI ÖNKORMÁNYZATOKRÓL szóló Tt. 369/1990. Törvény szabályozza. E törvény második részének 10.§ -a pontosan meghatározza a község szerveit. Alapvetően két meghatározó szervet említ a törvény, mégpedig a helyi képviselő-testületet és a község polgármesterét. A képviselőtestület szükség szerint létrehozhat és megszüntethet állandó vagy ideiglenes végrehajtó, ellenőrző és tanácsadó szerveket. A községi tanács és a bizottságok a leggyakoribb létrehozott szervek.
Tudni kell, hogy ezeket nem kötelező létrehozni. A mindenkori testületen múlik, hogy hogyan él ezzel törvény által adott lehetőséggel. Lehetőség van egyszeri és meghatározott időre létrehozni bizottságokat. Ezek a bizottságok általában egy adott probléma megoldásásra vannak létrehozva. A bizottságok munkájában résztvehetnek ún. külsősök akik nem képviselők, de az adott témában szakemberek.
Véleményem szerint nem mindig a legszerencsésebb megoldás a sok bizottság létrehozása és főleg nem az ad hoc bizottságok létrehozása. A bizottságokon belül a felmerülő probléma megoldására adhatnak javaslatot, szavazhatnak róla, de a döntő szó mindig a képviselő-testületé.
A képviselő-testületen kívül még ott van a mindenkori pogármester a saját jogköreivel felruházva. A törvénynek még jobban ki kellene emelni illetve szétválasztani a képviselő-testület és a pogármester jogköreinek találkozási pontjait. Sok esetben a tisztázatlan jogkörök gyakorlásából adódik a legtöbb probléma.
Tehát a kérdésre a válasz: a helyi képviselő-testület és a község polgármestere alkotját a község szerveit.
A törvény idevonatkozó része:
MÁSODIK RÉSZ
A község szervei
10. §
Alapvető rendelkezések
(1) A község szervei a következők
a) a helyi képviselő-testület,
b) a község polgármestere (a továbbiakban: “polgármester”)
(2) A helyi képviselő-testület szükség szerint létrehozhat és megszüntethet állandó vagy ideiglenes végrehajtó, ellenőrző és tanácsadó szerveket, így különösen községi tanácsot, bizottságokat, illetve meghatározza ezek munkaköreit; ha erről külön törvény rendelkezik,10a) a község egyéb saját szerveket és részlegeket hozhat létre és szüntethet meg.
DRUHÁ ČASŤ
ORGÁNY OBCE
§ 10
Základné ustanovenie
(1) Orgánmi obce sú
a) obecné zastupiteľstvo,
b) starosta obce (ďalej len „starosta“).
(2) Obecné zastupiteľstvo môže zriadiť a zrušiť podľa potreby stále alebo dočasné výkonné, kontrolné a poradné orgány, najmä obecnú radu, komisie a určuje im náplň práce; môže zriadiť a zrušiť aj ďalšie svoje orgány a útvary, ak tak ustanovuje osobitný zákon.10a)